עורך דין פשיטת רגל

עורך דין פשיטת רגל – בדרך לפשיטת רגל? לא יודעים מאיפה להתחיל ומה השלבים? אנחנו כאן בשבילכם.

משרד עורכי דין אורנה כלב היינו המשרד המוביל בדרום לפשיטת רגל. כאן תוכלו למצוא את כל המידע שאתם צריכים על התהליך ואנחנו כאן כדי לענות לכם על כל שאלה שיש לכם בנושא.

רוצים לקבל מידע נוסף? התקשרו ונעזור לכם לעבור את זה מהר ובקלות >> 073-2793159

מהו הליך פשיטת רגל
הגשת בקשה לפשיטת רגל
מה השלבים לאחר פשיטת הרגל
חשוב לדעת
נעזרים במומחים

מהי פשיטת רגל?

פשיטת רגל הוא בעצם הליך של חדלות פירעון של יחיד כלפי נושיו. במקרה אחר- כאשר מדובר בחברה בע"מ, ההליך המקביל הוא פירוק חברה על ידי בית משפט ו/או פירוק חברה על ידי נושים. מדובר בהליך לא פשוט וארוך ולכן מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין.

פקודת פשיטת רגל נוצרה על מנת להגן על החייב מפני נושיו, אשר אין באפשרותם לפרוע את חובותיו אצלם ולאפשר לנושים לקבל את המגיע להם מן החייבים ולפטור את החייב מחובותיו- פרט לחובות אשר חסינים להליך פשיטת רגל ומוגדרים כחריגים.

בשל משברים כלכליים, מקומיים וגלובליים, נקלעים כיום יותר ויותר אנשי עסקים ואף אנשים שאינם אנשי עסקים למצב שבו הם כורעים תחת נטל חובותיהם. לעיתים הסחרור הכלכלי נובע ממצב שבו נופלים קורבן לנוכלים, לעיתים מדובר על סכסוכים בין שותפים עסקיים ואף בין בני זוג, לעיתים הדבר מתרחש כאשר ברגע מסתתרת טרגדיה אישית, בריאותית או אחרת וישנם גם מקרים אחרים. כדי להתמודד עם מצב שבו אנשים אינם יכולים לפרוע את מלוא חובותיהם הוסדרו בחוק הליכים מתאמים, שמכונים פשיטות רגל.

לפני שנראה איך מתחילים בהליך פשיטת הרגל ובמי ניתן להיעזר, נספר שבשנים האחרונות חל שינוי ביחס שבו החברה רואה ומתייחסת לאנשים שנכנסו להליכים שכאלה. אם בעבר הגישה כלפי אדם כזה הייתה שלילית בעיקרה, הרי שכיום מקובל יותר להתייחס למצב זה בסלחנות שכן ראוי לתת לאנשים שנקלעו לחובות מכורח הנסיבות, הזדמנות שניה.

מהו הליך פשיטת רגל?

פשיטת רגל מונה 5 שלבים מרכזיים:

שלב א'– הגשת בקשת פשיטת רגל על ידי החייב.

שלב ב'– מתן צו כינוס נכנסים, עיכוב הליכי הוצל"פ ביטול הגבלות שהוטלו על החייב במסגרת הליכי הוצל"פ.

שלב ג'– חקירת החייב על ידי המנהל המיוחד, תשלום חודשי שנקבע לחייב לשלם בכל חודש לקופת הכינוס הגשת דוחות חודשיים המעידים על גובה ההכנסות וההוצאות של החייב, במקביל הגשת תביעות חוב על ידי הנושים.

שלב ד'– בתום 18 חודשים מיום מתן צו הכינוס ולאחר שהחייב עמד בצו התשלומים הגיש דוחות, נחקר על ידי המנהל המיוחד יתקיים דיון בעניין הכרזת החייב כפושט רגל ויקבע לחייב תוכנית פירעון תוך קבלת הפטר מותנה, במידה ולחייב יש נכס בר מימוש , או ימומש הנכס או שהחייב יפדה את זכויותיו בנכס ובכך ימנע ממימוש הנכס.

שלב ה'– במידה והחייב עמד בתוכנית הפירעון בסיומה יקבל החייב הפטר חלוט ופתיחת דף חדש בחיים הכלכליים.

עורך דין פשיטת רגל – הגשת הבקשה

אדם פרטי, כלומר מי שאיננו מאוגד כחברה מבחינה עסקית ומשפטית, יכול להגיש את הבקשה לפשיטת רגל באמצעות פנייה לגוף שהוסמך לצורך כך במדינת ישראל. גוף זה ידוע בשם הכונס הרשמי. הבקשה מוגשת לאחר מילוי פרטים שונים, על גבי טפסים ייעודיים ואספקת פירוט מלא של כל העובדות שהובילו את מגיש הבקשה למצב שבו הוא נאלץ לבקש הגנה מפני מכלול הנושים, כלומר אנשים וגופים שלהם הוא חייב כספים.

מכיוון שההליך היינו סוג של הליך משפטי, יש לבצע פיחת תיק במשרדי הכונס. פתיחת התיק מצריכה מלבד מתן מתן מידע ראשוני (בהמשך תתבצע חקירה הרבה יותר מקיפה), גם תשלום אגרה בסכום שנקבע (נכון למועד כתיבת שורות אלה, מדובר על 2743 ₪). לבקשה יש לצרף, בין היתר גם:

• צילום תעודת זהות
• דוחות מהוצאה לפועל.
• אישורים על הכנסות מהעת האחרונה.
• דוחות חקירת יכולת במידה ונכרכו כאלה בהוצאה לפועל.
• תדפיסי תנועות מחשבונות עו"ש בבנק.

מה השלבים לאחר פשיטת רגל

לאחר הרבה מאוד קשיים ותלאות הגעתם בשעה טובה לרגע בו מוענק לכם על ידי בית המשפט צו הפטר במסגרת תיק פשיטת הרגל שלכם. כלומר, הצלחתם לשכנע את בית המשפט ששילמתם כבר את כל מה שאפשר היה לשלם לנושים, וכי אין עוד תועלת בהמשך ההליכים כנגדכם. צו ההפטר שמוציא בית המשפט מוחק את חובות העבר שלכם ומסיר מעליכם את המגבלות השונות שהוטלו במהלך הטיפול בתיק פשיטת הרגל.

כעורכת דין המטפלת בתיקים של פשיטת רגל, אני נתקלת בלקוחות רבים אשר סבורים כי הטיפול המשפטי מסתיים לאחר מתן צו ההפטר המיוחל וסגירת תיק פשיטת הרגל. זוהי טעות נפוצה שעליה אעמוד בשורות הבאות.

היסטוריה

אז נכון, מתן צו ההפטר על ידי בית המשפט סוגר רשמית את ההליך של פשיטת הרגל, אך כעת יש להיערך ליום שאחרי ולשלבים לאחר פשיטת הרגל.

השלב הראשון הינו לערוך בירור מקיף לגבי כלל ההליכים והסנקציות שננקטו לאורך השנים כנגד פושט הרגל. יש צורך למפות בצורה עקבית את כל העיקולים שהוטלו אי פעם, את כל הצווים ההיסטוריים שהוצאו כנגדכם לאורך השנים וכל סנקציה אחרת שיתכן והנושים שלכם נקטו כנגדכם. מאחר ותיק פשיטת רגל יכול להימשך לפעמים שנים רבות, מדובר בעבודת נמלים מדוקדקת שיש לבצע במקצועיות.

בירוקרטיה וניירת

השלב הבא, לאחר השלמת כל הבירורים, הינו התמודדות בירוקרטית עם הרשויות השונות הקשורות להליכי הגביה שהופעלו כנגד פושט הרגל במהלך השנים האחרונות. למרבה הצער, התיאום בין הרשויות במדינת ישראל אינו תמיד אופטימלי (בלשון המעטה), וזה שרשות מוסמכת אחת (בית המשפט) הוציאה צו מסוים, עוד לא אומר שהרשויות האחרות מודעות לכך ומבינות את המשמעויות של העניין.

צו ההפטר של בית המשפט אינו מועבר באופן אוטומטי לרשויות אחרות, ולכן אני עדה שוב ושוב לסיטואציות לא נעימות בהן תיקי ההוצאה לפועל כנגד פושט הרגל נשארים פתוחים עם העיקולים השונים גם לאחר שנים ממתן צו ההפטר (לפעמים הנושים אפילו ממשיכים להגיש בקשות ולנקוט פעולות במסגרת התיקים הקיימים בהוצאה לפועל). ובדומה לכך, הביטוח הלאומי ממשיך להטיל עיקולים על סכומים שמגיעים לפושט הרגל ולשלוח התראות שונות בעניין, ופושט הרגל מעוכב בשדה התעופה ע"י המשטרה בשל צו ישן לאיסור יציאה מן הארץ.

לכן, הטיפול בשלב זה כולל ניירת רבה – יש להכין פניות ובקשות כל הרשויות והגורמים הרלוונטיים, בצירוף צו ההפטר, ודרישה כי כל ההליכים והאמצעים שננקטו כלפי פושט הרגל יבוטלו לאלתר. במסגרת זו, צריך להגיש בקשות בתיקי ההוצאה לפועל השונים באמצעות עורך דין פשיטת רגל, ולהסביר כי החוק מחייב סגירת התיקים, ללא שיקול דעת למעשה (לא פעם נתקלתי ברשמים של ההוצאה לפועל המעבירים את הבקשה להתייחסות הנושים, למרות שאין להם שום מעמד בעניין סגירת התיק וביטול כל ההליכים שננקטו במסגרתו).

כמו כן, יש לפנות לביטוח הלאומי, לכונס הנכסים הרשמי, למשטרת הגבולות ולמעשה לכל גוף שזיהינו בשלב הקודם כי הטיל בעבר מגבלה כנגדכם, על מנת להסיר כל הגבלה אפשרית שיתכן ותוטל על פושט הרגל. זהו הליך שיכול להימשך אפילו שנה, ולעתים גם יותר, ויש לבצעו בנחישות ותוך שמירה על סדר טוב.

עורך דין פשיטת רגל – חשוב לדעת:

על מנת לקבל הגנה בפקודת פשיטת רגל יעבור החייב תחקיר אודות חובותיו על מנת לשלול אפשרות שאלו נצברו בחוסר תום לב. במידה והחובות שצבר החייב אכן נוצרו בחוסר תום לב, בית המשפט לא יפטור את החייב מחובותיו ויחייבו לשלם אותם לנושיו. עורך דין פשיטת רגל מנוסה יבחן כיצד נוצרו החובות עוד בטרם תחילת התהליך על מנת לסייע למרשו לקבל את הפטור המיוחל.

הליך פשיטת רגל הוא בהחלט לא הליך שאדם שואף לעבור בחייו, אולם אם כבר נקלעת למצב בו אתה נאלץ להגיש בקשה לפשיטת רגל, הרי שאנו נסייע לך לעבור את התהליך הזה בצורה נעימה ככל שניתן, תוך שאנו נפעל ללא לאות, על מנת שתכנית התשלומים שתגובש עבורך תשרת את האינטרסים ואת היכולת שלך ושבסופה ימתין לך עתיד אופטימי יותר.

נעזרים במומחים

בשל העובדה שתהליך של פשיטת רגע הוא תהליך מורכב, שכולל התייחסות לעניינים שבחוק, למצב נכסיו של החייב, לנסיבות המקרה ולגורמים נוספים, אחוז ניכר של אלה שעברו את התהליך בהצלחה, מתחילתו ועד סופו, התייעצו עם עורך דין פשיטת רגל. התועלת שבכך רבה ויש הבוחרים לעשות זאת עוד לפני הגשת הבקשה לפשיטת רגל. בין הסיבות המובילות לפניה לאיש מקצוע:

• בעזרת עורך דין מומחה ניתן לקצר את ההליך ולהימנע מסחבת מיותרת.
• בעזרת עורך דין ניתן להתמודד בצורה טובה יותר עם הנושים, עוד לפני שמקבלים צו כינוס.
• באמצעות איש מקצועי שנחשב למומחה משפטי, הלחץ הנפשי שמוטל על פושט הרגל נעשה הרבה פחות מעיק.
• בלעדי ייעוץ מתאים, הרבה יותר קשה לעבור את הסבך הבירוקרטי משפטי, שכולל את הגשת הבקשה, המתנה לצו כינוס, בדיקת נכסי החייה על ידי בית המשפט וכן הלאה.